Jak nosić muchę i wyglądać elegancko

Moda

Mucha – dodatek do męskiego stroju, który od lat kojarzy się z elegancją i szykiem. Choć dziś częściej widoczna jest na pokazach mody niż na ulicach, warto wiedzieć, jak nosić muchę, aby wyglądać elegancko i z klasą.

W dzisiejszych czasach większość mężczyzn kojarzy muchę z formalnymi okazjami, takimi jak śluby czy bankiety. Tymczasem, można ją nosić na co dzień, a nawet w połączeniu z jeansami i nieco bardziej casualowymi stylizacjami. Mucha to świetny sposób, aby dodać swojemu outfitowi trochę klasy i uniknąć sztampy, której dostarczają nam standardowe krawaty.

  1. Kupienie odpowiedniej muchy

Nie ma sensu zaczynać przygody z muchą, jeśli nie mamy jej odpowiedniej jakości i rozmiaru. Najlepiej wybrać jedną z jedwabiu, ponieważ materiał ten wygląda idealnie i dodaje szyku. Trzeba również dopasować muchę do rozmiaru swojego kołnierzyka. Mucha powinna kręcić się około szyi i nie być zbyt luźna.

  1. Jak wiązać muchę?

W zależności od rodzaju i rozmiaru, dostrzeżemy, że muchy będą miały różne sposoby wiązania. Jednym z możliwych wariantów jest tzw. „four-in-hand”, czyli powszechnie znany węzeł, na co dzień kojarzący się z krawatem. Mucha sprawia, że węzeł ten jest mniejszy niż z krawatem. Kolejnym sposobem jest wiązanie bezpośrednio pod kołnierzem – trzeba wtedy dopasować rozmiar do kreacji i zastosować odpowiedni zapiętek.

  1. Jak zaplecione marszczenie koszuli?

Waży na to zwrócić uwagę przede wszystkim w przypadku znacznych ceremonii oraz innych wieczorów, na których wybieramy posiadanie muchy. W plecy koszuli łatwo wprowadzać niechciane marszczenia, które potem są dość trudne do usunięcia. Warto zwrócić uwagę przy przymierzaniu koszuli, czy w razie potrzeby nie trzeba jej trochę uprać, aby była bardziej gładka i idealnie pasowała do jak najlepszego wizerunku.

  1. W jakich stylizacjach warto wybierać muchy?

Mucha świetnie wpisuje się w stylizacje biznesowe, ale sprawdzi się także w casualowych stylizacjach. Dobrym pomysłem jest noszenie jej w połączeniu z marynarkami oraz eleganckimi spodniami, takimi jak chinosy. Muchy można również zestawiać z wysokimi kołnierzami, koszulami polo czy dzianinowymi swetrami.

  1. Porada stylisty

Ostatnim i równie ważnym punktem jest rada stylistów. Przykładowo, jednym z najpopularniejszych stylów w noszeniu muchy jest sportowy look, który składa się z nietypowych, żywych wzorów, np. kwiatów. Mucha taka sprawdzi się doskonale w połączeniu z koszulą o jednokolorowym odcieniu, z materiału bawełny. Z kolei w przypadku poważniejszych okazji warto wybierać bardziej stonowane wzory, takie jak groszki albo wybierać jednokolorową muchę.

Podsumowując, noszenie muchy to świetny sposób na dodanie swojemu ubiorowi trochę szyku i elegancji. W przypadku wyboru tej dodatku warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, takich jak dopasowanie rozmiaru i jakości materiału, właściwego związywania oraz stylu, w którym chcemy ją nosić.